سینماهای تهران

تاریخچه و تصاویر سینماهای تهران

سینما کسری

سینما کسری

آدرس : خیابان انقلاب ( شاهرضا ) ،نبش خیابان بهار

مالک اولیه : مهدی رقابی

تلفن : 826939

این سینما یکبار در 1357/02/28 دچار آتش سوزی شد .

در حال حاضر به موسسه ی فرهنگی اسوه تبدیل شده است .


سینما کسری به روایت بهروز تورانی :

سینما کسری که در نقطه ای از خیابان انقلاب نزدیک پیچ شمیران قرار گرفته بود که دیده نمی شد سالنش در طبقه ی زیرزمین بود و در خیابان شاهرضای سابق یا انقلاب سر در کوچکی داشت به اندازه ی یک دهنه مغازه که جایی هم برای نصب پوستر و پلاکارد نداشت . هیچ وقت کارش نگرفت و مدتی هم فیلم های هنری نمایش داد شاید روشنفکران را جلب کند ،نکرد . فیلم رم در ساعت یازده را که از نمونه های برجسته اما نه چندان مشهور فیلم های نئو رئالیستی ایتالیایی است در سینما کسری دیدم .

از : مجله 24 ،شماره ی 18


سینما کسری به روایت ایوب شهبازی :

این سینما ،که بیش تر ،از ابتدا برای تئاتر ساخته شده بود در اجاره خانم لرتا و آقای جعفری قرار داشت . بعد از رکود فعالیت های تئاتر ،اقدام به نمایش فیلم کرد ،اما هیچ وقت در آن جا حس سینما به آدم دست نمی داد . در معنا یک سینمای متروک و دور افتاده از سینماهای تهران به حساب می آمد . مهدی رقابی این سینما را ،که وابسته به تئاتر تهران بود ،در سال 1347 از دکتر فتح الله والا برادر مهندس والا ،مدیر تئاتر تهران خرید و مدتی سینما را تعطیل کرد . سپس شروع به تغییرات اساسی در فضای داخلی آن نمود ،به طوری که در آن زمان گفته می شد این سینما را با گران ترین پرده نمایش با 460 صندلی افتتاح کرد .

از کتاب : حکایت مردان خاکستری سینما ،نوشته ی ایوب شهبازی ،انتشارات روزنه کار ،چاپ اول ،صفحات 261 و 262


... رقابی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ،سینما کسری را ( به طوری که خودش می گوید ) به کمیته انقلاب اسلامی واگذار کرد .

همان ،صفحه ی  262

... نوشته ها حاکی از این بود که رقابی تحصیل کرده آمریکا است و از او دعوت شده بود در کمپانی کلمبیا به جای کروین ماتیوز در هفتمین سفر سندباد بازی کند ،اما رقابی قبول نکرده است .

همان ،صفحه ی 263

... او فرزند حاج احمد رقابی است که در خیابان سرچشمه چلوکبابی معروفی را اداره می کرد که زبانزد تهرانی ها بود . اما بعدها توسط فرزندش مهدی رقابی با دکوراسیون جدبد و مجللی به خیابان زرتشت نقل مکان کرد . رقابی به خاطر دوستی و ارتباطی که با هنرمندان جهان و ایران برقرار کرده بود ،این چلوکبابی را با حضور ویلیام هولدن که به دعوت اخوان ها به ایران آمده بود افتتاح کرد ...

... به هر حال در آن زمان که سینما کسری هم تئاتر بود و هم سینما به همراه داوود ،نمایش گربه روی شیروانی داغ ،با شرکت محمد علی جعفری را در آن جا دیده بودم . این سینما در خیابان شاهرضا ( انقلاب ) ،نبش شمال غربی خیابان بهار ،جنب کافه بهشت واقع شده بود .

همان ،صفحه ی 265

تاریخ ارسال: چهارشنبه 12 شهریور 1393 ساعت 20:27 | نویسنده: سیدمرتضی سیدمحمدی | چاپ مطلب
نظرات (0)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد